Modernizácia predstavuje postupné obnovovanie výťahu v dlhšom časovom horizonte. Pokiaľ je váš výťah poruchový, fyzicky a morálne zastaralý, nemáte dostatok financií na celkovú rekonštrukciu, alebo nemôžete si dovoliť mať odstavený výťah tak dlho ako pri rekonštrukcií, modernizácia je ideálny spôsob ako obnoviť váš výťah. Prejdením postupných modernizačných krokov výtahu sa dopracujete k výťahu takému istému alebo veľmi podobnému ako pri celkovej rekonštrukcií spĺňajúcich najprisnešie európske normy STN en 81-20. Postupná modernizácia je rozdelená na 3 etapy:

I. etapa – výmena riadiacej jednotky a elektroinštalácie

V prvom ktoru sa vymieňa starý reléový výťahový rozvádzač. Nový výťahový rozvádzač dodávame od firmy Rozvádzače Vsetín s. r. o., ktoré spĺňajú najnovšie normy STN EN 81-20. Spolu s rozvádzačom sa vymieňa a kabínove tablo s LCD displejom ukazujúcim polohu kabíny a integrovaným nudzovým volaním v prípade poruchy výťahu. Daľej sa vymieňajú staničné privolávače, staničná a kabínová elektroinštalácia. Toutu výmenou sa zníži poruchovosť výťahu na minimum a vďaka frekvečnému meniču Unidrive sa zníži spotreba elektrickej energie o polovicu, výťah ma tichý a plynulý chod a presné zastavovanie v staniciach.

II. etapa – Výmena výťahovej kabíny, šachtových dverí

Výťahová kabína je vyrobená českou spoločnosťou KDO servis, so sídlom v Čejkoviciach. Táto spoločnosť ako jediná vyrába steny kabiny zo sendvičových hliníkových panelov METAWELL, potiahnutým dekoratívnym laminátom FUNDERMAX, tieto steny sa vyznačujú vysokou odolnosťou a extrémne nízkou váhou. Osvetlenie kabíny je zabezbečené LED svietidlami s nízkou spotrebou elektrickej energie, avšak vysokou svietivosťou. Podlaha kabíny je vyrobená z tvdeného, nárazuvzdorného linoela, alebo z mramorovej dosky na požiadanie. Kabína ma vlastné váženie proti pretaženiu výťahu. Vzory steny kabín aj strop s osvetlením si može zákazník vybrať podľa platného vzorkovníka ako aj možnosť dodatočných prvkov, ako madlá v kabíne, ventilácia v kabíne alebo zrkadlo. V tejto etape sa doporučuje vymeniť aj šachtové dvere.

III. etapa – Výmena výťahoveho stroja,

Starý výťahový stroj sa vymieňa za nový, s iným pomerom prevodov, poprípade sa spraví generálna oprava motora, všetko zavisí projektu, ktorý bol dohodnutý a schválený esťe pred prvou poprípade druhou etapou(môže byť aj bezprevodový, ktorý ma extrémne tichý chod 15dB.) a samozrejme aj od finačných možností zákazníka. Nový výtahový stroj je osadený na kovovom rošte , ktorý je výrazne odhlučnený oproti starému betónovému. V tejto etape sa taktiež dorábajú posledné detaili, montáž kamerového systému, DEK zabezpečenie výťahu a podobne.

Výhody modernizácie

  • menšie fifančné zaťaženie pre subjekty, z dovôdu rozdelenia prác na jednotlivé etapy
  • Doba odstavenia výtahu je kratšia ako pri rekonštrukcií z dôvodu rozdelenia prác na etapy
  • Po počas procese modeznizácie výtah spĺňa najnovšie europske technické normy STN 81-20
  • Výsledny produkt je rovnaký alebo veľmi podobný ako pri rekonštrukcií.